Popravka kočnica
U vozilu naj bitniji sistem je KOČIONI SISTEM. Iako nam pažnju privlači brzina i snaga automobila, mnogo je važnije da automobil može da se brzo i bezbedno zaustavi nego da ostvari maksimalnu brzinu.
Zbog njene specifičnosti moramo da joj poklonimo veliku pažnju! Moramo stalno da kontrolišemo njihovu ispravnost i funkciju neke stvari možete i sami a pravu konstataciju kvara ostavite adekvatno obučenim majstorima
Vi ste korisnik vozila i nabolje poznajete njegovo ponašanje na putu. Mi Vam ovim putem samo pomažemo kako da prepoznate promene koje upućuju na moguće kvarove i da na vreme obavestite majstora o njihovim promenama.
Na pojedinim vozilima možete videti istrošenost kočionih obloga i diskova, to je moguće videti kroz otvore na felni.
Prilikom kočenja možete osetiti vibracije na papučici kočnice,takvo ponašanje ukazuje da su ovalni diskovi/doboši ( krivi diskovi/doboši).Ima još razloga za kvarove na kočionom sistemu kao na primer da ABS (>Anti-lock Braking System<) ne reaguje.
Kada je vlažna površina puta prilikom kočenja osetite zanošenje. Razlog može biti istrošenost pločica/paknova, ili blokiranje kočionog cilindra ili zapušenog kočionog creva pa je pritisak na kočione diskove/doboše neravnomeran.
KOČIONA TEČNOST (ULJE)
Kočiona tečnost (ulje) je vrlo bitna u celom sistemu za kočenje. Mnogi vozači nisu svesni da im bezbednost kočenja u celosti zavisi od kvaliteta tečnosti. Sam proizvođač kočionih tečnosti preporučuje zamenu u periodu od 3-5 godine tj. vozila koja više prelaze 3 god., dok vozila koja manje prelaze 5 god. Kočiona tečnost tokom korišćenja ili dužeg stajanja gubi viskozitet i pretvara se u vodu. Voda u sistemu za kočenje pravi koroziju a to se manifestuje prvo kod zadnjih kočionih cilindara pa prednjih i glavnog kočionog cilindra. Korozija utiče na zaribavanje cilindra i onda dolazi do blokiranja kočnica. Loša kočiona tečnost ne podnosi visoke temperature pa se pretvara u uljnu paru. Uljna para ne može da ostvari pritisak na pedali kočnice odnosno da pogura klipove od kočnica, tada dolazi do velikih tragedija.
Kontrola kočione tečnosti, količinu u kočionoj posudi i njen kvalitet.Kad kažemo kvalitet,kočiona tečnost u regularnim uslovima menja se posle svakih tri godine ili 40.000 km. Ali može i ranije da se menja u zavisnosti od načina vožnje. Ako sa vozilom vršimo jako kočenje ili ako blokiraju kočnice pa je izazvano usijavanje diska/doboša, tada dolazi do pregrevanja kočione tečnosti, kočiona tečnost pri velikom zagrevanju iz tačke ključanja prelazi u paru, para ne može da ostvari pritisak i tada se gubi kočnica.Znači veoma ozbiljna stvar,posledice su katastrofalne.
- Putem hemijske reakcije kočiona tečnost se pretvara u vodu. Voda se zadržava u zadnjem delu sistema za kočenje, u zadnjim cilindrima i dolazi do korozije. Korozija izaziva zaribavanje kočionog cilindra i blokadu.
- Provera kvaliteta kočionog ulja radi se putem merača koji daje procenat prisustva vode u ulju. Naime ako u kočionoj tečnosti ima 3% vode stvara uslove za njenu zamenu jer se time smanjuje tačka ključanja kočione tečnosti (ulja).
- Održavanje kočionog sistema podrazumeva: zamenu-popravku: kočionih pločica, paknova, prednjih ili zadnjih diskova, zadnjih doboša, kočionih creva, kočione cevi, kočiona klješta, kočioni cilindar u točku, glavni kočioni cilindar, servo uređaj za kočenje, kočiona tečnost itd.
- Za popravku sistema za kočenje trebate izabrati kvalitetan servis, servis koji raspolaže sa savremenim alatima za pristup svakom vozilu i kontrolnim uređajima za proveru radova pre predaje vozila korisniku.
Da Vas podsetimo, sada je 21-vi vek. Tehnologija je napredovala i svaki ozbiljan servis poseduje valjke za proveru sila kočenja.
KOD NAS U SERVISU OBAVEZNO PO ZAVRŠETKU RADA NA KOČIONOM SISTEMU PROVERAVAMO SILE KOČENJA NA VALJCIMA ZA PROVERU SILA KOČENJA I IZDAJEMO GRAFIČKI PRIKAZ OSTVARENIH SILA.
Delovi za popravku kočnica: